ELEKTRONIKUS KÖNYVEK, KÖNYVTÁRAK LINKGYŰJTEMÉNYE

Számítógép használat rendje és tudnivalói.

Szabályok

  • A felhasználói számítógépet csak regisztrált könyvtártagok használhatják.
  • A számítógép használathoz tudnod kell a saját felhasználói neved és az ehhez tartozó jelszavadat.
  • A számítógép használathoz, tisztában kell a használathoz szükséges alapvető készségekkel és tudással.
  • Az alsó tagozatos diákok csak külön szülői engedély leadásával számítógépezhetnek.
  • A könyvtáros jelenléti ívet vezet a számítógépet használó tagokról, melyen nyomtatott betűkkel feltünteti a használó könyvtári törzsszámát és nevét . A jelenléti ívet a használónak is alá kell írnia minden egyes használat alkalmával.
  • Használat után a felhasználói fiókból ki kell jelentkezni, vagy ha valószínűsíthető, hogy mások már nem igénylik a számítógép használatát, ki kell kapcsolni a számítógépet és a monitor is.
  • Dokumentumaidat, amik a tanulmányaidhoz szükségesek, tárold a saját hálózati mappádban, amit pedig nem kívánsz itt használni azt vidd haza vagy töröld le.
  • Adathordozót a számítógéphez csatlakoztatni csak a könyvtáros külön engedélyével lehetséges.
  • A számítógépen megtekintett tartalmak visszaellenőrzését a könyvtáros rendszeresen, véletlenszerűen végzi a jelenléti ív egybevetésével.

Használati sorrend a felhasználók között

  • A tanulni vágyóknak mindig és mindenkor, bárkivel szemben elsőbbségük van.
  • Ha van üres gép, akkor ahhoz ülj le.
  • Elsőbbséget élvez az a személy, aki a számítógépet lefoglalja. Feliratkozni csak az adott időpontot megelőző napon lehetséges. Feliratkozási szándékodat jelezd a könyvtárosnak.
  • Egy személy egy nap alatt maximum kétszer iratkozhat fel. A két időpont között legalább két órának kell eltelnie.
  • Amennyiben az érintett időpontban senki sem használja a számítógépet, úgy az érkezési sorrend a mérvadó.
  • A számítógép körül egyszerre maximum három személy tartózkodhat. Több személy együttes jelenléte a magánjogok védelmének érdekében minden esetben csak a számítógépet használó személy beleegyezésével történhet.

Felhívnám a figyelmeteket, hogy a könyvtárosnak nem feladata a számítógép-használat körüli viták eldöntése. A számítógép-használati rendet mindenki köteles betartani.


A könyvtár számítógépeiről.

A könyvtárban található számítógépek kívétel nélkül Linux operációs rendszer futtatnak. A Linux-disztribúciók közül is a  Debian GNU/Linux van használatban.

Miért? Azért, mert a gépek öregek, döcögősek és az általad ismert Windows XP operációs rendszer elavult. Így azt le kellett cserélni egy, a mai kor követelményeinek biztonsági szempontból megfelelő alappal és nagy mértékben megkönnyített megjelenítéssel és optimalizált rendszerrel, amely használható sebességet produkál ezen az eszközön is (csodát azért ne várj).
Így használatba veheted ezt a gépet, egy biztonságos rendszeren (ehhez természetesen Te is kellesz, hogy a hozzáférési adataidat kellő biztonsággal kezeld és a megfelelő módon használd az eszközt).

Persze vannak éltérések az esetlegesen megszokott rendszer és a jelenlegi között, de könnyen használható ez is.

A menü nem lent van, hanem fent, a bal sarokban. Kilépni, kikapcsolni (leállítás) a jobb felső sarokban.

Nincs csatlakoztatott, betűjeles meghajtó, illetve nem úgy van. Az asztalon, van egy „Szerver” nevű ikon, amin keresztül elérheted a szerveren tárolt adataidat. Természetesen itt meg kell keresned a megfelelő mappát, ami a Tied vagy van jogod hozzá.

Nincs Microsoft Office, de helyette van LibreOffice, amit a fenti tálcán, a bal oldali menüből, majd az iroda almenüből érhetsz el. Néhány, az óránkon használatos program is fut itt, annak ellenére, hogy Windows XP alá készültek vagy régebbire. Ezek indító ikonjait az asztalon találod.

A használat alatt vedd figyelembe, hogy a gép képességei korlátozottak, de azért igyekszik. Ez az jelenti, hogy bizony egy-két funkció akadozni fog, de használható lesz.

Ismerkedj nyugodtan és bátran ezzel a rendszerrel, mindenki így kezdte, aki előtted jár.